Підтримка

Вітаємо на Obmify.com! 
Обмінюй безпечнo разом з нами.

Обмінюй безпечнo разом з нами.

Вітаємо на Obmify.com! 
Обмінюй безпечнo разом з нами.
Обрати напрямок

Вітаємо на Obmify.com! 
Обмінюй безпечнo разом з нами.

Обмінюй безпечнo разом з нами.

Обрати напрямок
Вітаємо на Obmify.com! 
Обмінюй безпечнo разом з нами.

Що таке стейблкоїн?

Що таке стейблкоїн?

Стейблкоїн в криптовалюті що це?

Стейблкоїн – загальна назва криптовалют, курс обміну яких прив’язали до реальних світових валют або до біржових товарів, таких як золото чи нафта.

Однією з характеристик криптовалюти є висока волатильність (показник коливання  ринкової ціни і доходу протягом певного періоду часу). Наприклад, рівень нестабільності Bitcoin перевищує навіть золото. Для стабілізації курсу прибігають до варіанту з прив’язкою криптовалюти до звичайної валюти. Недоліком такого методу являється те, що потрібний для підтримання курсу рівень довіри до централізованого механізму обміну протирічить природі криптовалюти, яка є децентралізованою.

Стейблкоїни створили з метою поєднати криптовалютні та звичайні фінанси, щоб об’єднати довіру та стабільність з доступністю і надійністю крипти.

Коли з’явився стейблкоїн?

У липні 2014 року була створена криптовалюта Tether, це перший стейблкоїн в історії криптовалют. Творцями стали Рів Колінз, Брок Пірс і Крейг Селларс. Tether USD працює у декількох блокчайнах.

Типи стейблкойнів

Стейблкоїни можна класифікувати на основі їх основних механізмів, механізмів прив’язки та структур управління:

 1. Централізовані стейблкоїни. Ці активи стейблкоїни випускаються та управляються центральним органом або компанією, яка зберігає резерви та підтримує прив’язку. Хоча централізовані стейблкоїни пропонують стабільність і ліквідність, вони також створюють ризик контрагента та залежать від чесності емітента.
 2. Децентралізовані стейблкоїни. Навпаки, децентралізовані працюють у мережах блокчейнів без центрального органу влади. Вони покладаються на розумні контракти для управління резервами, заставою та механізмами стабільності, забезпечуючи більшу прозорість і стійкість до цензури. Однак вони можуть зіткнутися з проблемами, пов’язаними з ліквідністю та масштабованістю.
 3. Гібридні стейблкоїни. Деякі стейблкоїни поєднують елементи як централізованих, так і децентралізованих моделей, щоб використовувати сильні сторони кожного підходу та одночасно пом’якшувати їхні недоліки.
shho-take-stejblkoyin-1

Криптовалюта: як працюють стейблкоїни?

Стейблкоїни підкріпленні стабільними активами, як було вище вказано: золотом, сріблом, нафтою, доларом або євро, тому являються більш стабільними. Завдяки цьому вони тримають свою вартість. Стайблкоїни грають важливу роль в механізмі криптовалют і є невід’ємною його частиною. Вони тримають стабільність крипти, набагато спрощують операції й інвестиції. Стейблкоїн підкріплюються іншими валютами та активами, тому являються ключовими на міжнародному ринку торгівлі, секторі DeFi і мають широке застосування у щоденному житті.

Стайблкоїни з фіатною заставою забезпечені резервами фіатних валют, як-от долар США, які зберігаються надійною третьою стороною. Кожен випущений токен забезпечений еквівалентною сумою фіатної валюти, що зберігається в резерві, що забезпечує прив’язку 1:1. Приклади включають Tether (USDT), USD Coin (USDC) і TrueUSD (TUSD).

Замість фіатної валюти криптозабезпечені стейблкоїни забезпечені резервами інших криптовалют. Розумні контракти керують заставою, гарантуючи, що вартість базових активів перевищує вартість випущених стейблкоїнів. Dai від MakerDAO за підтримки Ethereum (ETH) є яскравим прикладом.

Також стейблкоїни використовують алгоритмічні механізми для підтримки стабільності, не покладаючись на заставні резерви. Алгоритми автоматично коригують грошову пропозицію стейблкоїна у відповідь на зміни попиту, прагнучи підтримувати ціну стабільною. Basis (раніше відомий як Basecoin) спробував застосувати цей підхід, але зіткнувся з регуляторними проблемами та зрештою припинив роботу.

shho-take-stejblkoyin-2

Регулювання стейблкоїна

Сьогодні мінімум 45 центральних банків світових держав впровадили запуск національного стейблкоїну. І прив’язують його до наіональних фіатних коштів. Тому держави світу задаються питанням про регулювання стейблкоїна. Кожна країна вводить свій механізм, щодо регулювання криптовалюти. Стейблкоїн, що прив’язаний до фіатної валюти регулюється законами і постановами, які регулюють традиційну валюту. З іншими складніше, ще не створили єдиний алгоритм, який би регулював криптовалюту. В Україні в 2022 році ухвалили Закон “Про віртуальні активи” для регулювання оборотів, в тому числі й стейблкоїна. Але необхідні правки до Податкового Кодексу України ще на стадії законопроекту, законодавчі акти НБУ знаходяться на стадії проєкту, тому Закон “Про віртуальні активи” не вступив у силу.

shho-take-stejblkoyin-3

Переваги та недоліки

Серед основних переваг варто визначити:

 • Стабільність. Головна привабливість стейблкоїнів полягає в їх стабільності. Прив’язані до стабільного активу, такого як фіатна валюта, товар або алгоритмічні механізми, стейблкоїни криптовалюта прагнуть підтримувати постійну вартість, надаючи користувачам надійний запас вартості та засіб обміну;
 • Транзакції без кордонів. Завдяки використанню технології блокчейн стейблкоїни забезпечують безперебійні міжнародні транзакції з мінімальними комісіями та швидкими розрахунками. Ця доступність криптовалюта містить величезний потенціал для грошових переказів, міжнародної торгівлі та фінансової доступності, особливо в регіонах з нестабільністю місцевих валют або обмеженим доступом до традиційних банківських послуг;
 • Прозорість і безпека. Стейблкоїни на основі блокчейну пропонують прозорість завдяки незмінним записам транзакцій, забезпечуючи користувачам більшу впевненість у цілісності системи. Крім того, децентралізований характер багатьох проектів стейблкоїнів зменшує ризик поодиноких збоїв і потенційних зловмисних атак, підвищуючи безпеку та стійкість;
 • Фінансові інновації. Стейблкоїни служать каталізатором фінансових інновацій, надаючи програмовані гроші через смарт-контракти. Ця можливість дає змогу використовувати безліч додатків, у тому числі протоколи децентралізованого фінансування (DeFi), автоматизовані платформи кредитування та запозичення та токенізовані активи, відкриваючи нові шляхи для участі в економіці та створення вартості;
 • Хеджування ризиків. Інвестори та трейдери використовують стейблкоїни як інструмент управління ризиками для страхування від нестабільності ринку. У періоди невизначеності або спаду ринку стейблкоїни пропонують надійну гавань, дозволяючи учасникам ринку зберегти капітал і зменшити потенційні втрати, не виходячи повністю з екосистеми криптовалюти.

Недоліки стейблкоїнів:

 • Регуляторна невизначеність. Регуляторний ландшафт навколо стейблкоїнів залишається туманним, а органи влади намагаються визначити їхню класифікацію та систему нагляду. Невизначеність щодо вимог відповідності та потенційні регулятивні репресії створюють значні проблеми для емітентів стейблкоїнів, бірж і користувачів, потенційно стримуючи інновації та впровадження;
 • Системні ризики. Взаємозв’язок стейблкоїнів із ширшою фінансовою системою створює системні ризики, особливо у випадку широкого ринкового шоку чи кризи ліквідності. Витрата резервів стейблкоїнів, регулятивні втручання або технологічна вразливість можуть спровокувати каскадні наслідки, що призведе до зараження ринку та нестабільності.
shho-take-stejblkoyin-4

Приклади стейблкоїнів

Стайблкоїни — це криптовалюти, призначені для мінімізації коливань цін, часто шляхом прив’язки їх вартості до стабільних активів, таких як фіатна валюта, товари чи інші криптовалюти. Ось деякі з найвідоміших і популярних стейблкоїнів:

 1. Tether (USDT): Tether є одним із найстаріших і найбільш широко використовуваних стейблкоїнів. Він стверджує, що його підтримують 1:1 долар США, який зберігається в резерві, хоча були певні суперечки та перевірка щодо його резервів.
 2. Монета USD (USDC): USDC — це стейблкоїн, прив’язаний до долара США, який регулюється та випускається регульованими фінансовими установами. Завдяки регулярним аудитам він вважається одним із найбільш прозорих стейблкоїнів.
 3. DAI: DAI — це децентралізований стейблкоїн, випущений на блокчейні Ethereum. Він підтримується заставними активами, такими як інші криптовалюти, а його вартість стабілізується за допомогою автономної системи розумних контрактів.
 4. TrueUSD (TUSD): TrueUSD — це стейблкоїн, забезпечений 1:1 доларами США, що зберігаються на депозитних рахунках. Його також регулярно перевіряють, щоб забезпечити прозорість і стабільність.
 5. Paxos Standard (PAX): PAX — ще один стейблкоїн, прив’язаний до долара США та регулюється Департаментом фінансових послуг штату Нью-Йорк. Він забезпечений 1:1 доларами США, що зберігаються в банках, застрахованих FDIC.

Ці стейблкоїни є одними з найбільш широко використовуваних і визнаних на ринку криптовалют, кожен зі своїми особливостями, нормативною відповідністю та методами підтримки стабільності.

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Знайти найкращий курс Обрати напрямок